חדשות

הר"י מבהירה: רופא יכול למנוע מרוקח לספק מרשמי-המשך למטופלים

על הרופא לרשום את התנגדותו על המרשם; הר"י ממליצה לרופאים לנהוג כך "כדי להגן על הרופאים ועל המטופלים שלהם מפני טעויות"

מתן מרשם המשך על ידי רוקח כפוף להסכמת הרופא המטפל בפציינט. רופא שלא ירצה שרוקח ירשום למטופליו מרשמי-המשך, יוכל למנוע זאת באופן מעשי על ידי רישום התנגדותו על גבי המרשם. ההסתדרות הרפואית ממליצה לחבריה לנהוג כך כדי להגן על המטופלים מפני טעויות; הבהרה זאת שוגרה אתמול לחברי הר"י במכתב שכתב ד"ר משה קוסטינר, יו"ר ארגון הרופאים בשירותי בריאות "כללית" וסגן יו"ר ההסתדרות הרפואית.

במכתב התייחס ד"ר קוסטינר לתוצאות הדיון המכריע שנערך לפני ימים אחדים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנושא תקנות מרשם רוקח. "הצלחנו לבטל את ההצעה שרוקח יוכל לרשום מרשם ראשוני לאחר בדיקה של המטופל ואבחון מחלתו, דבר שהיה הופך את הרוקחים למעין 'רופאים'", כתב ד"ר קוסטינר במכתב. "אנחנו שמחים על כך שהכנסת הכירה בעובדה שאין תחליף לשיקול דעת רפואי ולעבודה הרפואית, ולכן הבדיקה, האבחנה ומתן המרשם הראשוני ימשיכו להתבצע בידי רופא שהוסמך והוכשר לכך", הוסיף.

"לצערנו", הוסיף, "לא הצלחנו לבטל לגמרי את התקנות בנוגע למרשם המשכי-כרוני, שכן ועדת הבריאות קיבלה את ההצעה שרוקח שעבר הכשרה מיוחדת ועומד בתנאי סף מיוחדים, יוכל בהסכמת הרופא המטפל ובהסכמת המטופל לרשום ולנפק למטופל מרשמי המשך - וגם זאת רק למשך שישה חודשים".

עם זאת, כותב ד"ר קוסטינר, כי "בעניין זה הצלחנו להכניס תיקון מהותי, שקובע כי מתן מרשם המשכי על-ידי רוקח כפוף להסכמת הרופא. ולכן רופא שלא ירצה שרוקח ירשום למטופליו מרשמי המשך, יוכל למנוע זאת באופן מעשי, על-ידי רישום התנגדותו על גבי המרשם. וכך אנו ממליצים לנהוג כדי להגן עלינו ועל מטופלינו מפני טעויות".

בעניין נוסף דיווח ד"ר קוסטינר: "בדיון שהתקיים בוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים בכנסת, העלינו לסדר היום את הצורך בשיוך העובדים הזרים לרופאי הקהילה, על מנת לשמור על הרצף הטיפולי. זאת בניגוד למצב הקיים כיום, שבו העובדים הזרים אינם משויכים לרופא מסוים, ומתקבלים כ'אורחים' לביקורים חד-פעמיים, מבלי שבידי הרופא המטפל תימצא ההיסטוריה הרפואית המלאה של אותו מטופל. גם כאן קיבלה הוועדה את עמדתנו והורתה למשרד הבריאות לבוא בדין ודברים עם קופות החולים כדי לבחון את שיוך כלל העובדים הזרים במדינת ישראל, לרופאים".

בסיום מכתבו ציין ד"ר קוסטינר את פעילותם של ד"ר ליאוניד אילדמן, יו"ר הר"י, "שלחם ללא לאות לשמירת גבולות המקצוע וכבודו בכל הקשור למרשם רוקח", ואת ד"ר אלברטו אולצ'ובסקי, אשר ייצג את עמדת הרופאים בדיון בנושא העובדים הזרים.

"נמשיך להיאבק בכל הזירות על מנת להגן על המטופלים ולהבטיח טיפול רפואי נאות לכל אדם באשר הוא, תוך שמירה עיקשת על מעמד הרופא במערכת הבריאות ובמדינת ישראל" סיים סגן יו"ר הר"י את מכתבו.

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  עובדים זרים,  מרשמים,  תקנות הרוקחים,  מרשמי המשך,  ד"ר משה קוסטינר,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות