חדשות

כנס בינ"ל על תרופות ביולוגיות לסרטן ייערך בשבוע הבא בביה"ח "זיו"

לכנס, שבו יוצגו תוצאות מחקרים עדכניים בתחום, אמורים להגיע 16 אורחים מחו"ל וביניהם גם שמונה אונקולוגים מהרשות הפלשתינית

פרופ' ג'מאל זידאן (צילום: חנה ביקל / "זיו")
פרופ' ג'מאל זידאן (צילום: חנה ביקל / "זיו")

המכון האונקולוגי במרכז הרפואי "זיו" שבצפת יארח בשבוע הבא (מ-30 באפריל עד 3 במאי) כנס בינלאומי שבו יוצגו טיפולים מתקדמים חדשים נגד מחלת הסרטן באמצעות תרופות ביולוגיות מותאמות-אישית. את הכנס יזם המכון, בניהולו של פרופסור ג'מאל זידאן, שגם יכהן כנשיא הכנס.

פרופ' ג'מאל זידאן (צילום: חנה ביקל / "זיו")

פרופ' ג'מאל זידאן (צילום: חנה ביקל / "זיו")

לאירוע יגיעו 16 אורחים מחו"ל, ביניהם גם 8 אונקולוגים מהרשות הפלשתינאית וכן פרופסור ג'וזף רוזנבלט, מנהל המכון לחקר הסרטן באוניברסיטת מיאמי שבארה''ב, פרופסור ג'ונתן לדרמן מהמרכז לחקר הסרטן בלונדון ופרופסור פרנסואה-קלמנט בידאר, מ"מכון קירי" שבצרפת. כמו כן, ישתתפו בכנס פרופסור יוסי ירדן, מנהל המחלקה לבקרה ביולוגית במכון ויצמן ברחובות. האורח מצרפת יציג תוצאות מחקר שהוגדר "מהפכני" והנרחב ביותר עד כה בעולם על תאים סרטניים במחזור הדם, זיהויים ומשמעותם בטיפול עתידי במחלה.

פרופסור זידאן מסר ל"דוקטורס אונלי", כי זה יהיה הכנס הבינלאומי הגדול ביותר בנושא הסרטן שיתקיים במזרח התיכון והשני שייערך בגליל לאחר הצלחת כנס דומה שבעקבותיו הוחלט לקיימו מעתה מדי שנתיים.

התרופות הביולוגיות, הדגיש פרופסור זידאן, נחקרות בשנים האחרונות בעולם ונחשבות לעתיד הטיפולים בחולי הסרטן מאחר שהן מממוקדות-מטרה מוגדרת, ברמה המולקולארית, בתא הסרטני ( MOLECULAR TARGETED THERAPY) .אלפי מחקרים המתבצעים בשנים האחרונות במכוני הסרטן המובילים בעולם, בתחום הביולוגיה המולקולארית של התא הסרטני, יתרמו לפיתוח טיפולים עתידיים חדשניים ומבטיחים.

"המטרה בעולם כיום היא לפתח לכל סוג או תת-קבוצה של מחלת סרטן, את התרופה הביולוגית המשפיעה על הגידול הממאיר ולטפל באמצעותה בחולים שנבדקו ונמצאו מתאימים לאותה התרופה מבחינה גנטית, עם או בלי שילוב של תרופות כימותרפיות. התרופות הביולוגיות נמצאות בשימוש כעשור ומספרן אכן גדל משמעותית מדי שנה. המגמה היא להגיע למיון ולהתאמת החולים לתרופות ביולוגיות ספציפיות. מגמה זו מתחזקת בשנים האחרונות. מנגנון הפעולה של התרופות הביולוגיות מתבסס על כך שעל פני קרומית התאים הסרטניים (ממברנת התא והגרעין) מופיעים קולטנים ספציפיים, בכמות שונה מהתאים הרגילים. התרופות מזהות את תאי הסרטן על פי הקולטנים וכך תוקפות אותם באופן ממוקד. בדרך זאת משיגים את היתרון הגדול שבפעילות ממוקדת-מטרה תוך פגיעה בתאי הסרטן בלבד תוך שמירה על התאים הבריאים. לעומת הטיפול הכימותרפי המתבסס על תקיפה כללית של התא ומזיק גם לתאים הבריאים", אמר פרופ' זידאן.

עוד ציין פרופסור זידאן, כי רפואת הסרטן נמצאת כיום בתקופת מעבר בכל הנוגע למחקר ושימוש בתרופות הביולוגיות, השונות מהטיפולים הכימיים הרגילים. יש בהן פחות תופעות לוואי והשפעה שלילית נמוכה יותר על מח העצם והמערכת החיסונית. הדבר מאפשר מתן תרופות אלו גם לחולים במצב גופני כללי ירוד, בכלל זה לחולים בגיל המבוגר. לפחות חמש תרופות ביולוגיות מסוגים שונים ניתנות כיום לטיפול בסרטן השד, המעי הגס והכליה. הטיפולים במחלות הממאירות הללו כבר רשמו הצלחות גדולות. "הן מתבטאות באחוזי תגובה גבוהים יותר ובהארכת חיי החולים באופן משמעותי. לכן זוהי מהפכה עצומה בתחום", אמר פרופ' זידאן.

במהלך הכנס, שתוכניתו כוללת 40 הרצאות, יתקיים דיון רופאים מיוחד בסוגיית הטיפולים ממוקדי-המטרה המולקולארית. בנוסף לרופאים ישתתפו באירוע גם נציגי חברות תרופות ישראליות ובינלאומיות, שיציגו תרופות חדשות ותוצאות מחקרים.

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות ביולוגיות לסרטן,  כנס בינלאומי,  פרופסור ג'מאל זידאן,  סרטן בישראל,  המרכז הרפואי "זיו"
תגובות
 
טל
02.05.2014, 01:38

כנס מצויין, ברמה בין לאומית.
ברכות לפרופ זידאן.