חדשות

ביהמ"ש המחוזי בירושלים הורה על ארכה של 10 ימים למו"מ ב"הדסה"

הרופאים הציגו נתונים לפיהם הם מרוויחים פחות מעמיתיהם במרכז; במקביל, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בבתי החולים הציבוריים

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד מינץ, החליט היום (יום ה') להאריך בעשרה ימים את תקופת המו"מ למציאת פתרון למשבר ב"הדסה", ולמעשה הורה לצדדים המעורבים להגיע להסכמות או שתוצע להם תוכנית הבראה מחייבת, בידי הנאמנים ובאישור בית המשפט.

השופט מינץ הורה לנאמנים, עורכי הדין ליפא מאיר ואשר אקסלרוד, לערוך עד יום רביעי הבא, ה-30 באפריל, מסמך שבו יפורטו ההסכמות לצד המחלוקות שקיימות בין הצדדים כפי שהגיעו אליהם בדיוני המו"מ עד כה. עוד קבע השופט, כי המסמך החדש יועבר לכל הצדדים והמשך ניהול המשא ומתן יתבסס אז בין היתר על המסמך הזה. דיווח לבית המשפט על תוצאות המו"מ ייעשה עד ה-4 במאי. לנאמנים ניתנה הנחייה, כי רק אם יגיעו למסקנה סופית שהמו"מ כשל, אזי ועל-פי שיקול דעתם הם יוכלו להגיש את המסמך שחיברו לבית המשפט או כל מסמך אחר בנושא הזה - כהצעת הסדר.

במקביל, הכריז היום האיגוד המקצועי בהסתדרות על סכסוך עבודה בכל בתי החולים הציבוריים בארץ. ההסתדרות הודיעה בימים האחרונים כי לא תהסס להשבית את בתי החולים - אם ייכפה הסדר הבראה על עובד בית החולים.

השופט רוזן גם אישר להנהלה לשלם לעובדים את שכר חודש אפריל ללא ניכוי ימי השביתה ותשעה ימי פברואר 2014 ששולמו להם לכאורה כתשלומי יתר.

במהלך הדיון בבית המשפט הביעו נציגי כל הצדדים התנגדות למתווה של תוכנית הבראה מוכתבת בידי הנאמנים. נציג כונס הנכסים הרשמי (כנ"ר) הצהיר, כי בבדיקה שקיים העלה כי הפער בין הצדדים עומד על 50 מיליון שקל בלבד ו"אם על כך תלך הדסה לפירוק - יהיה זה כישלון גדול".

נציג הנאמנים, עו"ד אמיר בר-טוב ממשרד ליפא מאיר, סקר לפני השופט את תמונת המצב בהקשר לעמדות וטענות השונות שמפגינים הצדדים המעורבים במו"מ. לדברים, חלקם טוענים שבית החולים הדסה מופלה לרעה לעומת בתי חולים אחרים, או שיש הבדלים בתנאי העסקה של העובדים. הנאמנים, הדגיש, אינם יכולים להכריע בכל סוגיה מי צודק ומי לא - "זה דורש חודשים רבים של עבודה", אמר.

הוא גם אמר כי "ב'הדסה' פוטנציאל שלא מוצה גם בטרם הקפאת ההליכים. ובניהול נכון בית החולים יוכל גם לייצר יותר הכנסות ועל כך מאמינים הנאמנים שניתן להגיע להסכמות. אם לא - תוגש תוכנית הבראה בידי הנאמנים". בתשובה לשאלת השופט מינץ, אם במסגרת המו"מ הועלתה אפשרות לפתרון ביניים והליך ביצועי מדורג, השיב נציג הנאמן כי תחילה דובר על תקופת הסכמה של 3 שנים להבראה ועתה כבר מדברים על שש שנים. "אלו שנים שבהן יש התחייבויות מאד משמעותיות מצד המדינה (האוצר) וארגון נשות הדסה לסייע לבית החולים - אבל יש פערים שקשה לצמצם אותם".

עו"ד אקסלורד מסר, כי מאז הדיון הקודם בבית המשפט חלה התקדמות אותה הגדיר כ"גדולה מאוד". להדסה, הדגיש בדבריו, יתרונות שלא קיימים בבתי חולים אחרים ואין סיבה שבית החולים לא יגיע בתוך שנים אחדות לאיזון פיננסי ולרווחיות.

עו"ד חגי אולמן, נציג ארגון "נשות הדסה" הודיע שהארגון לא ישלים עם הדרישה שנשות הדסה יעבירו נכסים פרטיים של הארגון, בשווי מיליארדי שקלים, לטובת המדינה. הוא ביקש שבית המשפט יורה למדינה להסיר דרישה זאת.

נציג הרופאים, עו"ד רונן מטרי, התרעם על כך שהרופאים נדרשים לתוכנית חד-צדדית והם מאוימים כי אם יתנגדו – בית החולים ילך לפירוק. הוא כינה את הדרך המוצעת כשגויה ומסוכנת וכי הרופאים מתנגדים לתוכנית חד-צדדית מהנאמנים. עוד אמר, כי הרופאים מתוסכלים לגבי נושאים שונים ובין השאר טען כי הוסתרו מהם נתונים שונים ולכן נערכה, בין השאר, בדיקה שהשוותה את תנאי השכר בין רופאי הדסה לשאר הרופאים בבתי החולים הציבוריים במדינה. לדבריו, התוצאות הן שרופא המתמחה בהדסה מרוויח פחות או יותר כמו מתמחה במרכז הארץ. מומחה בהדסה מרוויח 19,460 שקל בעוד שבתי חולים ציבוריים ממשלתיים שכרו 24,800 ובפריפריה 28,959 שקל. רופא מנהל בהדסה מרויח 31,800, בעוד בבית חולים ממשלתי במרכז הארץ הוא מרוויח 33,900 ובפריפריה 40 אלף שקל.

עו"ד מוטרי מנה כמה מהרופאים שעזבו את בית החולים, ביניהם מנתח מוביל לניתוחים בריאטריים, ביחד עם צוות של שלוש אחיות; מנתח גב מוביל במרכז הרפואי; מומחית ברפואה גרעינית, מומחה ברדיולוגיה פולשנית שהגיש מכתב עזיבה, "והרשימה ארוכה".

מזכ"ל ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר, אמרה כי ב-17 למארס הוצגו בקשות חדשות לחלוטין על ידי האוצר. "כדי להבין את הדרישות הללו דרוש זמן ולא ימים ספורים". "לרופאים ולהסתדרות הרפואית", אמרה, "אין בעיה ש'הדסה' תהיה גוף מפוקח במלואו. אין לנו בעיה עם שקיפות, איננו רואים שום יתרון לבית חולים הדסה על פני שאר בתי החולים. אנחנו חוששים מתכנית חד צדדית כי בה רק הרופאים והעובדים יידרשו לתת והצדדים האחרים – לא".

נושאים קשורים:  חדשות,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  בית המשפט המחוזי בירושלים,  המשבר ב"הדסה"
תגובות