חדשות

מחקר: שיעור השמנת היתר בפריפריה גבוה משמעותית מהשיעור במרכז

לפי מחקר של "שירותי בריאות כללית", שיוצג בחודש הבא בכנס עמותת הדיאטנים והתזונאים "עתיד", שיעור השמנת היתר בפריפריה בארץ עומד על 26%, לעומת שיעור של 19% במרכז

אזור הגליל בצפון מדינת ישראל (צילום: אילוסטרציה)

שיעור השמנת-היתר ביישובי הפריפריה בישראל גבוה יותר מזה שבמרכז הארץ: 26% לעומת 19%; כך עולה ממחקר שערכה "שירותי בריאות כללית" על בסיס נתוני הקופה, ושיוצג בחודש הבא בכנס של "עתיד" - עמותת הדיאטנים והתזונאים.

"ידיעות אחרונות", המדווח על כך הבוקר (ה'), מסר כי הערים שבהן שיעור המבוגרים הסובלים מהשמנת-יתר הוא הגבוה ביותר הן: נצרת (32.4%), רהט (30.6%), עכו (30.1%), צפת (27.4%) ואשקלון (27.4%). זאת, לעומת גבעתיים, שבה 14.6% מהמבוגרים חברי הקופה הסובלים השמנת מיתר, תל-אביב 15.3%, רמת גן (16.3%), זיכרון יעקב (16.4%) ורמת השרון (16.6%) .

לפי המחקר, בקרב נשים שיעור השמנת היתר גבוה מאשר בקרב הגברים. במגזר הערבי שיעור השמנת היתר גבוהה מאשר במגזר היהודי. מגמת העלייה בשיעורי השמנת היתר קיימת בשני המגזרים, אולם במגזר הערבי הבעיה חמורה יותר עקב היעדר מודעות לחשיבות התזונה הנכונה, הפעילות הגופנית ושמירה על אורח חיים בריא, נמסר בדיווח.

נתונים נוספים שיוצגו בכנס:  מתוך 101 מנותחים (61 נשים) בבית החולים "העמק" שעברו ניתוחי קיצור קיבה (שרוול או מעקף) – 42 מהם מהמגזר היהודי ו-59 מהערבי - התברר שבמגזר היהודי שיעור ההצלחה (נמדד על פי אחוז הירידה במשקל) היה גבוה ב-10% מזה שבקרב המנותחים הערביים.

ד"ר נאסר סקרן, מנהל המרכז הבריאטרי ב"העמק", שהוביל את המחקר ומשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לכירורגיה מטבולית ובריאטרית, מצוטט בדיווח: "ההערכה לסיבת שיעור ההצלחה הנמוך יותר בקרב מטופלים ערביים היא כנראה מעמד סוציו-אקונומי, השכלה, תחומי תעסוקה או חוסר תעסוקה ובעיקר מודעות פחותה לתזונה בריאה ופעילות ספורט".

נושאים קשורים:  חדשות,  השמנת יתר,  "ידיעות אחרונות",  פריפריה,  מרכז,  דירוג,  השוואה,  שירותי בריאות כללית
תגובות
 
אנונימי/ת
27.10.2017, 11:57

הכותרת מכובסת היטב. בואו נמקד ולא נתחבא מאחורי ה"פריפריה" יש לנו בעיה קשה מאוד של השמנה במגזר הערבי, יש לנו בעיה של אורך חיים בריא במגזר הערבי, יש לנו בעיה של עישון במגזר הערבי ונגזרות מכך תמותה ותחלואה מוגברת. מה אנחנו עושים עם זה?