מחקרים

הבדלים בגורמי הסיכון ובשיעורי התמותה בין המינים כתוצאה מאוטם לבבי

חוקרים במלזיה ביצעו מחקר רטרוספקטיבי גדול על מנת למפות את גורמי הסיכון ואת שיעורי התמותה כתוצאה מאוטם לבבי עם עליות ST, תוך בדיקת ההבדלים הקיימים בין גברים לנשים

אוטם שריר הלב, התקף לב (צילום: אילוסטרציה)

מחלת עורקים כלילית (CAD-coronary artery disease) מהווה את אחד מגורמי התמותה המובילים במלזיה. עם זאת ההימצאות של CAD בקרב גברים גבוהה מאשר בקרב נשים וכמו כן גם שיעורי התמותה נבדלים בין המינים. עובדות אלו מצביעות על כך שאולי קיים הבדל בגורמי הסיכון הקשורים לתמותה בין גברים ונשים.

החוקרים ביצעו השוואה בין מאפיינים קליניים ותוצאים בקרב גברים ונשים עם STEMIי(ST elevation myocardial infraction). מטרת המחקר הייתה לזהות את גורמי הסיכון הקשורים לתמותה עבור כל אחד מהמינים ובדיקת ההבדלים בניהם, אם אכן קיימים, בקרב מטופלים שאובחנו ב-STEMI.

המחקר בוצע באמצעות ניתוח רטרוספקטיבי ממאגרי נתוני שנלקחו מבתי חולים ברחבי מלזיה. החוקרים ביצעו ניתוח של המידע לגבי כל המטופלים שאובחנו במאגר המידע STEMI ב-NCVD-ACSי(National Cardiovascular Database-Acute coronary syndrome) בין השנים 2006 עד 2013.

החוקרים אספו מידע דמוגרפי ונתונים לגבי גורמי סיכון (סוכרת, יתר לחץ דם, עישון, דיסליפידמיה והיסטוריה משפחתית של CAD). משתנים אשר נמצאו מובהקים בניתוח חד משתני עברו בנוסף גם ניתוח רב משתני באמצעות רגרסיה לוגיסטית על מנת לזהות את גורמי הסיכון ולבצע השוואה בין המינים. התוצא הראשי שנבדק היה ההבדל בגורמי הסיכון בין המינים.

תוצאות המחקר הראו כי בקרב 19,484 משתתפים שנכללו בניתוח הנתונים, שיעורי התמותה במהלך 8 שנים היו גבוהים בנשים (15.4%) בהשוואה לגברים (7.5%) באופן מובהק (P<0.001). האנליזה החד משתנית הראתה כי מרבית הגברים היו צעירים מגיל 65 בזמן שהנשים היו בעיקר בגילאי 65 ומעלה. גורם הסיכון הנפוץ ביותר בקרב גברים היה עישון (79.3%), אחריו יתר לחץ דם (54.9%) וסוכרת (40.4%). בקרב נשים גורם הסיכון הנפוץ ביותר היה יתר לחץ דם (76.8%), אחריו סוכרת (60%) ודיסליפידמיה (38.1%).

המודל הסופי עבור גברים שאובחנו ב-STEMI כלל שבעה משתנים מובהקים: דירוג killip, קבוצת גיל, יתר לחץ דם, מחלה כלייתית, צנתור כלילי טיפולי והיסטוריה משפחתית של CVS. המודל עבור נשים שאובחנו ב-STEMI, המשתנים המובהקים היו מחלה כלייתית, עישון, דירוג killip וקבוצת גיל.

החוקרים הסיקו כי קיימים הבדלים במאפייני הבסיס בין המינים בקרב מטופלים שאובחנו ב-STEMI, הבאים לידי ביטוי בגורמי הסיכון, במצג הקליני ובתוצא. בקרב נשים המאובחנות ב-STEMI, שיעורי התמותה היו כפולים בהשוואה לגברים. כאשר נשים מגיעות לגיל המנופאוזה, ההגנה של ההורמון אסטרוגן פוחתת, אם קיימים במקביל גורמי סיכון נוספים, הנשים הללו מצויות בסיכון מוגבר ל-STEMI.

מקור: 

Juhan, N. et al. (2018) Annals of Saudi Medicine 38,1

נושאים קשורים:  מחקרים,  STEMI,  CAD,  גורמי סיכון,  הבדל בין מינים
תגובות