חדשות

פערים גדולים בבריאותם של אזרחי ישראל הערבים לעומת היהודים

נתונים שמציגה הבוקר בכנסת החברה לקידום בריאות האוכלוסיה הערבית מעידים: אזרחי ישראל הערבים בריאים פחות מהיהודים

המגזר הערבי מעדיף מוצרי קמח לבן. צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

נתונים המעידים על פערים גדולים מאוד בבריאותם של אזרחי ישראל הערבים לעומת היהודים מוצגים היום (ג') בכנסת בדיון שיעסוק בקידום הבריאות באוכלוסיה הערבית.

את הנתונים יציג ד"ר בשארה בשאראת, מנהל בית החולים האנגלי בנצרת ויו"ר החברה לקידום בריאות האוכלוסיה הערבית, אחד מאיגודי הר"י.

בין השאר, כפי שמדווח הבוקר "ידיעות אחרונות", יוצגו הנתונים הבאים:

בעוד ששיעור האזרחים היהודים הלא מעשנים שנחשפו לעשן סיגריות הוא 28.9% (גברים), במגזר הערבי הוא 52.5% (גברים) ובקרב הנשים הערביות הוא 51.5% לעומת 26.1%. המקום העיקרי שבו נחשף המגזר הערבי לעישון (פסיבי) הוא בבית המשפחה.

שיעור ההשמנה במגזר ערבי גבוה פי 1.4 לעומת זה היהודי, שיעור הסוכרת במגזר הערבי הוא פי 1.6 לעומת היהודי. 11% מחולי הסוכרת היהודים מוגדרים כמי שהאיזון הסוכרתי שלהם גרוע לעומת 19% בקרב חולי סוכרת ערבים.

ערביי ישראל מאושפזים בבתי החולים פי 1.4 מהיהודים ומבקרים אצל רופאי קופות החולים פי 1.15 מהיהודים.

רק 15% מערביי ישראל צורכים בתדירות גבוהה לחם מחיטה מלאה, לעומת 55% בקרב היהודים.

"כל הנתונים מעידים שיש צורך בהשקעה כספית מיוחדת לשם העלאת המודעות של המגזר הערבי לאורח חיים בריא", אמר בהקשר לכך ח"כ ד"ר אחמד טיבי.

נושאים קשורים:  בריאות מגזר הערבי,  ערבים ישראלים,  פערים בבריאות,  השמנה,  חיטה מלאה,  אשפוז,  סוכרת,  איזון סוכרת,  עישון במגזר הערבי,  חדשות
תגובות
 

בוקר טוב.
ברוך אתה ה' מלך העולם על מתתך שני עמים במדינה אחת לצורכי מחקר בלתי נגמרים של אנשים וגופים כאלו ואחרים!
ברוך אתה ה' מלך העולם שיש אנשים המתפרנסים יפה מאוד מהפילוג והשסע ולא משנה מהו? העיקר שיש שסע/ קרע/ שתי אוכלוסיות "לצורכי מחקר" נגדיר זאת בעדינות!
אלחמדו ללה שיש יהודים וערבים עלי אדמות בכדי שנמשיך לעשות השוואות ומחקרים ותוכניות ודיבורים כמו חול ואין מה לאכול!!
רבותיי ומכובדיי אתמול נכחתי בכנס: "שמים את הפריפריה במרכז" כ 120 קמ"ש כול כיוון לבאר שבע בכדי להזדהות במעש ולא בדיבורים עם האנשים שבאמת כמיהים לחולל שינוי במדיניות הבריאות, הדיור והתעסוקה!
על איזה לחם אתה מדבר דר בשאראת!!? קמח מלא או לבן!! ביצת חופש או ביצה אורגנית? מבשם בדים סנו? או מרק ירקות קנור?
טרם הכנסת את השינוי המיוחל הזה!!!?? שמעתי אותך כבר לפני 6 שנים הוגה את אותו חלום!!
לא מכיר את המשפט "!Yes, We Can" איפה הבעיה "דחיל עינכ"
ח"כ אחמד טיבי דורש תקציבים!!? מרגש עד דמעות הדבר הזה, הלוואי והיה מוכר אחד מנכסיו או דירותיו או ווילותיו ואז היה ניתן לרכוש 20 "ניידות בריאות" לפריפריה מאובזרות ומאויישות ע"י מיטב אנשי צוות. הלוואי והיה ניתן להקציב ולא עשירית מתקציבי העתק של המדינה למען מטרה נעלה!! להחיות את האדמות השוממות והדוממות בדרום המורעב תרתי משמע.
רבותיי וגבורתיי יש יהודים וערבים בדרום שנוסעים לחברון!!! לקבל שירותי בריאות!!!!
רבותיי יש עוני!! יש בורות ויש מחלות בדרום!! רבותיי יש רזון יתר בדרום בגלל מדיניות "דיאטת הרעב" שלכם!
רבותייייי שמעתם במקרה על "תנועת עומדים ביחד" מכירים על יענקלה, דפנה וניסים? שעומדים יחד עם החלש והמוחלש! שמעתם על התנועה הזו אשר חורשת את הארץ על חשבון זמנה הפרטי (ולא כמותכם שמשלמים לכם דמי השתתפות בכנסים) "עומדים ביחד" כדי להביא את קולם המשותק של המורעבים לשירותי רפואה, רווחה ותעסוקה וגם ללחם!
האנשים האלו לא יודעים לעשות השוואות, האנשים האלו לא צריכים Spss? הם למדו על בשרם כי יש "הבדלים" "פערים" קיים תהום שהולך ונפער.. הם לא זקוקים להגדרות.. הם חוצים מגדרים ומגזרים.. הם זועקים בשם האדם למען האדם!
רבותיי לא צריך כנסים ראוותניים בבתי המלון עתירי המזון והקינוחים שלכם כדי לדעת שיש הבדלים! קומו כבר! אווררו חדריכים הממוזגים והפסיקו לנהל אנשים דרך מסכי המחשב שלכם.. קומו!!!
לא מאסתם על עצמכם? אתם לא מרגישים צורך לשתוק?
מחזקת את האנשים הנפלאים שנפגשתי איתם אתמול בבאר שבע, לבי אתכם! מבינה אותכם ונלחם יחד לצדק חברתי. השינוי יגיע מהר.. ועוד ניפגש ונפעל כי כשפועלים אז מן הסתם מדברים פחות!
סאאידה סדיק- מסארוה

אדוני היקר בדרום אין לחם בכלל!!!! אין חינוך לבריאות, אין מתקני בריאות, אין שירותי בריאות, אין רופאים ואחיות למען בריאות, אין.. נסעתי כ 120 קמ"ש כול כיוון וראיתי במו עיניי ושמעתי במו אוזניי אין אין אין אין!! שממה.. דממה..
די מאסתם רבונו של עולם.. אחמד טיבי דורש תקציבים!! בחיאת ח"כ טיבי כמה בתים רשומים על שמך?? מתי ביקרת פעם אחרונה בדרום? באר שבע, ערד, רהט, עומר ועוד

אנונימי/ת
12.07.2018, 12:22

עוד דבא שאי אפשר להתעלם ממנו שמרבית הרופאים הערבים בוגרי מקומות מפוקפקים ללא התמחויות.
הערבים נוטים לבחור את הרופא שלהם לפי קרבה משפחתית דבר שעולים להם בבריאותם..