פרופ' בשארה בשארת, יו"ר החברה לקידום בריאות הציבור באוכלוסייה הערבית בישראל בהר"י - מומחה בכיר ברפואת משפחה ומנהל בית חולים האנגלי בנצרת - השתתף השבוע בכנס ה-12 שקיים איגוד רפואת המשפחה הירדני. לכנס בעמאן, הגיעו רופאים מכל מדינות ערב. הוא עסק במיוחד בסוגיות הטיפול בחולים סוכרתיים.

פרופ' בשארת אמר בכנס: "הטיפול התרופתי בחולי סוכרת בחברה הערבית - מיצה את עצמו. דרושה גישה חדשה ואמיצה יותר לצורך טיפול חדיש ומניעת סוכרת והשמנת יתר."

מתוך 10 המדינות עם שעורי הסוכרת הגבוהים ביותר בעולם, ציין פרופ' בשארת, נמצאות 6 מדינות ערביות. האוכלוסייה הערבית זנחה בעשורים האחרונים את התזונה הים תיכונית הבריאה ועברה לצרוך תזונה מערבית עשירת הסוכר.

"בגדול, הסוכרת המכונה גם "הרוצח השקט המתוק" – היא בעיית הבריאות המובילה בעולם הערבי ועם סיבוכים קשים. החולים הסוכרתיים מתקשים לאזן את רמת הסוכרת וסיבוכיה. החברה הערבית הינה חברה קולקטיבית ואי אפשר לאזן מטופל סוכרת ללא שינוי בתזונה של כלל בני המשפחה הגרים יחד אתו באותו משק בית.

"דרושה גישה אמיצה, מכוונת משפחה וכלל החברה – לשם הנהגת תזונה בריאה. לדוגמא: החברה הערבית צורכת כמויות גדולות של לחם. הלחם הלבן הלא בריא, עשיר בסוכר, אך דומיננטי בשנים האחרונות בחברה הערבית. לכן רק החלפת הלחם הלבן בלחם מחיטה מלאה יחולל שינוי עם השפעה גדולה: שינוי זה בלבד עשוי להוריד את ערכי הסוכר, ביותר מ-30%."

פרופ' בשאראת קרא בכנס לרופאי המשפחה בכל העולם הערבי "לאמץ מנהיגות רפואית כדי להוביל גישה חדשה לטיפול ולמניעת סוכרת".