חדשות

חברי הכנסת למשרד הבריאות: הקיצוץ בסל ההריון יפגע בנשים מהאוכלוסיות החלשות ומהפריפריה

ההנחיות החדשות מגבילות את הסל לנשים בהריון ל-2,000 שקל לכל הריון, במקום 8,000 שקל לכלל ההריונות כיום | בוטלה הזכאות לרכישת אביזרים במסגרת הסל והם יירכשו במחיר מסובסד בבתי המרקחת של הקופות בלבד

ח"כ יעל גרמן. 12.5 מיליארד שקל לחמש השנים הבאות יגיעו מרווחי הגז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

קופות החולים נתבקשו לבצע מעקב על היקף ומטרות הניצול של סל ההריון לפני ואחרי השינוי בו, שייכנס לתוקף ב-1 באפריל, ולדווח לוועדה בתוך שנה מכניסת השינוי לתוקף את תוצאות המעקב.

נושא זה עלה לדיון אתמול (ב') בוועדת העבודה, הרווחה הבריאות של הכנסת בעקבות ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, המגבילות את הסל שניתן לנשים בהריון ל-2,000 שקל לכל הריון, במקום 8,000 שקל לכלל ההריונות כיום. הדיון נערך לבקשת חברי הכנסת יעל גרמן, מסעוד גנאים, עמיר פרץ ויעקב אשר.

קופות החולים מעניקות היום לנשים הרות המבוטחות בביטוחים המשלימים (שב"ן) סל הריון של עד 8,000 שקל המשמש למימון בדיקות, שירותים ורכישת אביזרים. לאחרונה הפיץ משרד הבריאות הנחיות חדשות, במסגרתן הוא מגביל את הסל שייתנו הקופות עד 2,000 שקל לכל הריון ועד 8,000 שקל בסך הכל. בנוסף, נקבעה תקרת מימון של 75% לשירותים מסוימים, ביניהן דולה (עד 1,500 שקל בפועל) וייעוץ רופא מומחה (עד 700 שקל בפועל). כן בוטלה הזכאות לרכישת אביזרים במסגרת הסל. מעתה הם יירכשו במחיר מסובסד בבתי המרקחת של הקופות בלבד.

חברי הכנסת שנטלו חלק בדיון מתחו ביקורת קשה על הנחיות משרד הבריאות וקראו למשרד שלא לקצץ בסל ההריון.

ח"כ יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, אמרה בדיון: "המדינה החליטה שמגיע לנשים בהריון מימון לבדיקות, שירותים ורכישת אביזרים במסגרת השב"ן, אבל פתאום היא מורידה את זה לרבע מהסכום. זה כסף שנשים יצטרכו לשלם מכיסן. מי שייפגע הן בעיקר נשים מהאוכלוסיות החלשות ונשים בפריפריה. יש לבטל את הגזירה הזאת, לפחות עד שיעשו הסדרים חלופיים לכלל השירותים עם הקופות ולהוריד לחלוטין את ההשתתפות העצמית של נשים בהריון מכל מה שיש בסל".

ח"כ מסעוד גנאים הוסיף: "אי אפשר לייצר פער בין מי שיש לה את הכסף לבין מי שאין לה. צריך להיות צדק בבריאות". לדבריו הצטרף ח"כ יעקב אשר: "לא ייתכן שמשנים את התנאים לפתע פתאום. נשים ששילמו על הסדרים כאלה ואחרים מול הקופה ובנו על קבלת הסל הזה פתאום נשארות בלי מענה. אנחנו נותנים בכך יד להפסד של 6,000 שקל למשפחה. אני קורא למשרד לעשות חשיבה מחדש בנושא הזה".

ח"כ מרב מיכאלי ציינה: "נשים שכבר נמצאות בהריון עכשיו מקבלות פתאום את הבשורה שהן צריכות לממן טיפולים ובדיקות בעצמן. בנוסף, יש פה פגיעה במימון של שירותים שנשים בוחרות לקחת כדי ללדת באופן טבעי. משרד הבריאות מעניש נשים על רצונן ללדת מבלי להיות מחוברות למכונות".

רויטל טופר חבר, סמנכ"ל האגף לפיקוח על קופות החולים ושב"ן במשרד הבריאות, הסבירה: "נשים רבות כלל לא מודעות לכך שיש להן 8,000 שקל לכל ההריונות ומבזבזות את הכל כבר בהריון הראשון. היה לנו חשוב שישמרו זכאות להריונות מאוחרים יותר ולכן חילקנו את הסכום ל-2,000 שקל לכל הריון. אין כאן שום קיצוץ".

בתגובה לכך אמר ח"כ עמיר פרץ: "חלוקת התקציב הזה לפי הריונות פוגעת בזכותה של אישה לנצל את הכספים כראות עיניה". ח"כ גרמן הוסיפה כי אישה שתבחר לממן באמצעות הסל דולה ב-1,500 שקל, תישאר כמעט ללא תקציב לאותו הריון.

את מגבלת המימון לשירותים הסבירה טופר חבר בכך שבעקבות הכנסת הטיפולים והשירותים לסל, ספקים העלו משמעותית את המחירים. "ברגע שאנחנו מגבילים את המימון", אמרה בדיון, "גם הספקים יורידו מחירים בהתאם. דולה שתרצה שייקחו אותה תתאים את עצמה לגובה ההחזר ובסופו של דבר הנשים יקבלו יותר.

"אין לנו יכולת לעשות פיקוח אקטיבי על המחירים בשוק הפרטי, לכן הכיוון העיקרי שאנחנו מקדמים הוא הכנסת כמה שיותר נושאים להסדרים דרך הקופות. כך עשינו עכשיו עם האביזרים שרכישתם תהיה מעתה לא דרך הסל אבל במחיר הוגן, כך שבסופו של דבר יש פה הרחבה של הזכאויות ולא להפך".

נציג קופת חולים מכבי אמר בתגובה: "אנחנו מקבלים בקשות להחזר, בצירוף קבלות על רכישת אביזרים כמו משאבות הנקה, והם נמכרים במחירים מופקעים. אותם אביזרים אנחנו מוכרים אצלנו בקופה במחצית המחיר".

טופר חבר הודיעה כי השינוי ייכנס לתוקף רק ב-1 באפריל 2019. כל שירות, בדיקה או רכישה שבוצעה לפני כן ימומנו עדיין על פי הסל הקיים כיום.

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי, הודיעה כי משרד הבריאות וקופות החולים נתבקשו לבצע מעקב בדבר היקף ומטרות הניצול של סל ההריון לפני ואחרי השינוי הנוכחי ולדווח לוועדה בתוך שנה מכניסת ההנחיות החדשות לתוקף. "חשוב לוודא", אמרה, "שנשים הרות לא ייפגעו מההנחיות החדשות. בוודאי שאנחנו לא מייצרים כאן פערים במסגרתם נשים שאין להן יכולת לממן בעצמן בדיקות ושירותים יסכנו את עצמן או את העובר".

נושאים קשורים:  סל ההריון,  בדיקות בהריון,  דולה,  קופות החולים,  ח"כ יעל גרמן,  חדשות,  אביזרים להריון
תגובות
 
אנונימי/ת
26.12.2018, 21:50

ומי שיש לה רק ילד אחד, גם פה אין שום קיצוץ?!? בולשיט- מי שמרוויח מזה ערבים וחרדים עם הרבה ילדים
לנו מעמד הסיניים יש גג שני ילדים ולכן זה קיצוץ רציני! שוב על הגב שלנו