פודקאסט

ד"ר עופרי מוסנזון: "בהתחשב בכמה ש-GLP1-RA היא קבוצת תרופות טובה - השימוש בה מועט מדי"

מנהלת המרכז למחקר קליני בסוכרת בביה"ח האוניברסיטאי הדסה עין כרם: "יתכן שזה בגלל שהן ניתנות בזריקה. זה מתסכל". האזינו לתכנית המלאה

10.01.2019, 13:12

ד"ר עופרי מוסנזון, מנהלת המרכז למחקר קליני בסוכרת בביה"ח האוניברסיטאי הדסה עין כרם, התארחה ב-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית הילה קורח ומאיה רונן. ד"ר מוסנזון התייחסה לנייר העמדה החדש של ה-ADA וה-EASD (האיגוד האמריקאי והאירופאי לסוכרת), האפשרויות הטיפוליות החדשות, תפקיד רופא המשפחה באיזון סוכרת ועוד.

מה דעתך על נייר העמדה שיצא לאחרונה מטעם ה-ADA וה-EASD?
"סוף סוף, באיחור ניכר יש לציין, ישנה התייחסות לנושא של מחלה קרדיווסקולרית ולתוצאים של המחקרים המובילים בתחום. במשך שנים הם הנחו את קו הטיפול כ'מטפורמין - ואח"כ מה שבא לך'. עכשיו מתייחסים לחולה כאל ישות שלמה, כשהמטרה היא כבר לא רק להוריד את רמת הגלוקוז אלא כל הנושא הקרדיווסקולרי".

"עם זאת, ההתייחסות שלהם לחולים ללא מחלה קרדיווסקלורית עדיין לוקה בחסר לדעתי. למשל, הם מציעים קווי טיפול בעייתיים מבחינת סכנה לעליה במשקל ובצקות, או שהם מאחרים מאוד בכל מה שקשור לאינסולין. ובאופן כללי, אם יש לך 2 קבוצות טובות אחרי מטפורמין - GLP1-RA ו-SGLT2i, למה ליצור תרשים כה מסובך? כנראה שכמו בכל קווי הנחיה, גם כאן מעורבת פוליטיקה".

"יש מחסור באנדוקרינולוגים בישראל. אנו פועלים לפתוח קורס אקדמי לרופאי משפחה ופנימית שיכשיר אותם להיות רופאי סוכרת"

תרופות ממשפחת GLP1-RA נשמעות תרופות פלא לפי התיאורים שלך, מדוע אינן קו ראשון?
"שאלה טובה. זה מאוד מתסכל" התוודתה ד"ר מוסנזון, "בהתחשב בכמה שקבוצת התרופות הזו טובה - השימוש בה מועט מדי. יש כאלו שטוענים שזה פשוט כי הן ניתנות בזריקה. אז נכון שמנסים לפתח אפשרויות אחרות למתן התרופה, אבל קשה לי להאמין שזריקה שאינה כואבת, עם כל כך הרבה יתרונות, תגרום לרופאים וחולים כאחד - לוותר עליה. זה עצוב".

איך את רואה את תפקיד רופא המשפחה בכל מערך הטיפול בסוכרת?
"רופא המשפחה הוא הבסיס לכל. רק הוא יכול לעשות שינוי אמיתי בפרוגנוזה. אנדוקרינולוגים לא תמיד זוכרים לטפל גם בליפידים, גם בלחץ דם, גם בעישון. בנוסף, יש מיעוט אנדוקרינולוגים בישראל, כך שאי אפשר שרק הם יטפלו בסוכרת. אנחנו מנסים לפעול בנושא - אנו בדרך לקבל אישור מהר"י לפתיחת קורס אקדמי לרופאי משפחה ופנימית שיכשיר אותם להיות רופאי סוכרת".

לו"ז האזנה:

6:45 השמנת יתר - בסיס לסוכרת

11:04 קווי ההנחיה החדשים של האיגוד האירופאי והאמריקאי

15:49 האפשרויות הטיפוליות

17:08 GLP1-RA

23:35 למה שוכחים את האינסולין

25:18 תפקיד רופא המשפחה

29:53 עתיד הטיפול בסוכרת

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

הפרק בחסות חברת נובונורדיסק

התכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  פודקאסט,  ד"ר עופרי מוסנזון,  הילה קורח,  סוכרת סוג 2,  GLP-1