קורונה בישראל

פרופ' גמזו: "התחלואה בארץ מהקשות בעולם ובחברה הערבית מדובר באסון"

פרויקטור הקורונה הביע דאגה רבה מהעלייה בתחלואה בחברה החרדית ובמגזר הערבי, הצהיר כי הוא מתנגד נחרצות לטיסות לאומן ואיים להתפטר: "אם לא ייתנו לי הכלים להפחית התחלואה, אין לי מה לעשות בתפקיד"

פרופ' רוני גמזו. "הציבור מגיב טוב יותר במלחמות". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

רמת התחלואה בקורונה בישראל גבוהה ו"היא מהקשות בעולם – יחסית לגודל האוכלוסיה ובחברה הערבית מדובר במצב של אסון. קצב ההכפלה נרחב משמעותית ברהט, טירה, סכנין, אום אל פאחם, כפר קאסם ונצרת", כך אמר אתמול (ג') פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, בתדרוך לתקשורת.

"בחברה הערבית עדיין מתרחשות חתונות ומסיבות המוניות" אמר פרופ' גמזו. "ראשי הרשויות המקומיות רואים את זה ומרגישים מאוד לא בנוח כי האירועים הללו מייצרים מעגלי הדבקה. כמו כן רואים פתאום עלייה בתחלואה בחיפה. אני רוצה לבדוק שאין זה מצב שלא יכולים לשלוט בו. אני קורא לחברה הערבית ולמנהיגיה לפעול כי זה אסון".

פרופ' גמזו ציין שהתחלואה בחברה הערבית בישראל מתקרבת ל-28% מכלל התחלואה וגם בחברה החרדית, "לאחר תקופה של רגיעה, רואים שוב עלייה בימים האחרונים וזה מדאיג. נכנסו שם ללימודים - עדיין לא קיבלנו החלטה בממשלה לעניין עצירת הלימודים ביישובים האדומים. בחורי הישיבה חזרו ללמוד בקפסולות, במתווה טוב יותר מהמצב שבו הם הסתובבו בתוך הבתים, אבל צריך יהיה לקבל החלטה לגבי הישיבות הקטנות לגילאי 17-14".

יש לציין שהחברה הערבית מהווה כ-21% מכלל האוכלוסיה בישראל והחברה החרדית כ-11%.

פרופ' גמזו העריך שקטיעת שרשרת ההדבקה באמצעות המערך שבונה לשם כך פיקוד העורף תתחיל להציג פירות בתוך שבועיים, גם בהפעלה חלקית "אבל היא תהיה בעלת עוצמה", הדגיש.

בהמשך הבהיר כי הוא איתן בהתנגדותו ל-80 הטיסות שתוכננו לאומן שבאוקראינה. "אני מכבד את המאמינים ואת האנשים שרואים בנסיעה הזו צו אמונה וגם את חסידי ברסלב. קשה לי עם ההודעות הקשות שהם שולחים אלי, זה לא נעים. אף אחד לא הבטיח שבתפקיד הזה אקבל רק זרי פרחים - בינתיים זה בדיוק הפוך. אני לא חושב כרגע לזוז מתפקידי, אבל אם אראה שלא נותנים לי את הכלים כדי להפחית את התחלואה, אז כמובן שאין לי מה לעשות בתפקיד הזה".

נושאים קשורים:  פרופ' רוני גמזו,  קורונה,  מגזר ערבי,  חרדים,  אומן,  אוכלוסיה ערבית,  חדשות
תגובות
26.08.2020, 20:38

פרופסור לענייני תדריכים ופרוייקטור לענייני רמזורים.
מה עשית בשביל למנוע את זה מהיום שנכנסת לתפקיד חוץ מלעורר שנאה נגד שני מגזרים; ערבים וחרדים?

אנונימי/ת
26.08.2020, 21:16

האמת שיש משהו בדבריך. בכל הנוגע לחרדים - ידיו כבולות, משום שהם חלק מהקואליציה ודואגים להפעיל את הלחצים שלהם. אבל המפלגות הערביות אינן חלק מהקואליציה וגם לא צפויות להיות. אליהם המנהיג אינו צריך להתחנף, ולכן יש יותר אפשרות להניע מהלכים.

אנונימי/ת
26.08.2020, 22:39

אדון רוזנפלד, אתה מגיב בתשלום או בחינם?

26.08.2020, 23:28

עד כעת בחינם.
אשמח לקבל ממך הצעה הוגנת....

27.08.2020, 07:04

זרוק מחיר חבר שלי! יאללה שבת שלום

26.08.2020, 22:10

חזק ואמץ פרופ\' גמזו.אל תתן לפוליטיקאים הבורים בענייני רפואה לתקוע מקלות הגלגלים תוכניתם להצלינו מהקורונה

אנונימי/ת
26.08.2020, 22:14

היה ברור מלכתחילה שישימו לו ברקסים,שלא יתנו לו סמכויות,שאם תהיה הצלחה-זה ייזקף לביבי שהצליח,אם יהיה כישלון זה פרופ \' גמזו שנכשל. פרו\'פ גמזו הכניס ראש בריא למיטה חולה מאד מאד. חבל!

26.08.2020, 22:40

פוגעים בעובדי המעבדה, פוגעים בעובדים והעובדות הסוציאליות, פוגעים ברופאים ופוגעים באחיות. ואנחנו שותקים... רומסים ברגל גסה בניצוחו של שר הבריאות לשעבר את פרופ\' גמזו שבא להצילם ואנו שותקים... במדינה סבירה (לא מתוקנת, סבירה) היו עוצרים את המטוסים לאומן ובכסף שחוסכים (מלוניות, בידודים, פגיעה במשק עקב הגבלות עתידיות ואשפוזים נמנעים) משקיעים במערכת הבריאות באחת משעותיה הקשות. אבל אנחנו? אנחנו אוהבים ריאליטי ותכניות בישול בטמבלויזיה.

אנונימי/ת
27.08.2020, 01:52

תגיד אתה מדען או בדרן? אלו אשפוזים ופגיעה במשק המערכת תספוג, כאשר כל נוסע יעבור שלוש בדיקות קורונה ולא תהיה שם התקהלות המונית?
בחייכם, העדריות שלכם חוצה כל גבול של טעם טוב.
חשיבה עצמאית היא גם אופציה.

28.08.2020, 10:59

בעיקר בדרן, 3 בדיקות לקורונה הן לא דבר מאוד זול. אשפוזים יהיו כי מסתבר שחלק מהנדבקים בCOVID 19 מפתחים גם מחלה לא קלה ומסתבר שחלקם אף מסתבכים , ההפעלה של מחלקות המאושפזים בכלל זה כ\"א וציוד עולה סכום מסויים... נוסף על כך ראינו כבר שבעקבות תחלואה בוצעו הגבלות, סגר, איך שתקרא לזה והמשק נפגע בסכום מידי של בין 80-110 מליארד שקלים באותו גל ראשון. אז אני אמשיך להיות בדרן ולכה רעי ואחי שלוחה ברכת בריאות ושבת שלום

אנונימי/ת
26.08.2020, 22:55

עצם העובדה שהתחלואה נותרה כמעט יציבה למשך יותר מחודש, ללא סגר, זה בהחלט הישג. אולי לא מספק, אבל ראוי להערכה.

אנונימי/ת
27.08.2020, 01:53

מה החלק של גמזו בהישג הזה? אני חושב שלא נעשו שום שינויים במהלך החודש הזה, לטוב ולרע.

אנונימי/ת
27.08.2020, 09:05

התחלואה נותרה יציבה בין היתר כי מסגרות חינוך לא בדיוק פעלו (מלבד בתי הספר של החופש הגדול, שמדובר בילדים שפחות נוטים להידבק או להדביק) והוטלה הגבלה על אולמות אירועים (חתונות שמאוד פופולריות בתקופה הזו).
השאלה אם האמצעים הקיימים יכולים לשמור אותה יציבה גם בפתיחת שנת הלימודים וחגי תשרי. לדעתי לא.

אנונימי/ת
27.08.2020, 11:16

מציע להסתכל על הנתונים.
פחות מ1% מתים. אין שום מידע רציף לצורך חישוב של אחוז החולים קשה.
״תחלואה״ זה מספר הנשאים הידועים? כי אני חשבתי שהתחלואה כולל את המחלה והחולה, נשא אסימפטומטי ממש לא מעניין.
יש מחקרים על כפרים באיטליה ששם היחס של ה״חולים״ לפי PCR קטן פי 10 ממספר ה״חולים״ הסרולוגים. אם נאמץ את הנתון הזה הרי שאחוז המתים בישראל קטן מ-0.1% וכאמור אין מידע על חולים קשים מאז פרוץ המגפה.
אז אולי נגדיר את האוייב קודם כמו שהיינו עושים בכל מחלה אחרת.
להבנתי גם מערכת הרפואית נהנת מההיסטריה. סוף סוף שוחררו תקנים, אפשר לדבר על פניות מיותרות למיון ואביוז של המערכת.
בקיצור תשחררו אותנו מהדיון הפופוליסטי באו נחשוב כמו רופאים ונסתכל על נתונים. אלו שיש מרגיעים!
ובאופן מוזר, חצי שנה אחרי, עדיין יש חוסר בנתונים אחרים כמו אחוז החולים הקשים. וחמור יותר, מספר שנדבקו בפועל (סרולוגיה).

אנונימי/ת
27.08.2020, 11:19

נשמע שהתפקיד הראשון של פרופ גמזו יהיה לדאוג להשלמת הנתונים האלו.
תפקיד שני יהיה במניעה וחקירה אפדימיולוגית יעילה.
ורק אז שיתחיל להתלונן