מחקרים

הערכת אלקליין פוספטאז (ALP) מחבל הטבור כגורם חיזוי להיפרבילירובינמיה בילודים מצרים

חוקרים מצאו כי רמות ALP מחבל הטבור לאחר לידה מנבאים בצורה טובה צהבת הדורשת טיפול

חבל הטבור (אילוסטרציה)
חבל הטבור (אילוסטרציה)

היפרבילירובינמיה הינה גורם מרכזי לתמותת ילודים. מצב זה משפיע על כ-60% של ילודים במועד ועל 80% ילודים שנולדו טרם המועד בשבוע הראשון לחייהם. חיזוי מוקדם של היפרבילירובינמיה יעזור בשחרור מוקדם ומניעת אשפוז של תינוקות ואמהות לתקופות ממושכות יותר. מטרת המחקר הזה הייתה לאשר האם רמות אלקליין פוספטאז (ALP) בחבל הטבור יכולות לחזות התפתחות היפרבילירובינמיה בילודים.

המחקר הפרוספקטיבי הזה נערך בבית החולים הלימודי Alglaa מיוני 2016 ועד מאי 2018. במחקר נכללו 200 ילודים אשר נולדו במועד וילודים שנולדו טרם המועד (late preterm) אשר עמדו בקריטריון ההכללה (גיל הריון >35 שבועות, זכר או נקבה, בכל שיטת לידה, ≥7 ציון אפגר לאחר 5 דקות ולאחר 10 דקות של החיים). לאחר הלידה, נאסף דם מחבל הטבור על מנת להעריך את ה-ALP ואת סך כל הבילירובין בסרום.

החוקרים מצאו כי היארעות צהבת קלינית במחקר זה הייתה 50.54% (94 מקרים). רק ב- 28.72% (27 מקרים) מהם נדרש טיפול. נמצא כי יש קורלציה משמעותית בין רמות ALP מחבל הטבוא לבין התפתחות היפרבילירובינמיה הדורשת טיפול. ניתוח עקומת Receiver operating characteristic הדגים כי רמות ALP מחבל הטבור שהיו גבוהות מ-342 IU/l היוו את ערך הסף עבור חיזוי צהבת משמעותית (הדורשת טיפול). הסף נמצא בקורלציה עם 91.07% רגישות וספציפיות של 61.54%. השטח מתחת לעקומה היה 0.791 מה שמרמז על חשיבות גבוהה ויעילות גבוהה של ALP כמדד חיזוי של צהבת משמעותית הדורשת טיפול תרופתי.

לסיכום, המחקר הדגים כי רמות ALP מחבל הטבור מנבאים בצורה אמינה את היארעות היפרבילירובינמיה פתולוגית הדורשת טיפול כפי שהוגדר על ידי הנחיות מבצעיות עכשוויות.

מקור: 

Sally R. Eid et al. (2020). Journal of The Arab Society for Medical Research. DOI:10.4103/jasmr.jasmr_30_19  

נושאים קשורים:  מחקרים,  ילודים,  חבל הטבור,  צהבת ילודים
תגובות