חדשות

פערי בריאות משמעותיים בין ערבים ליהודים יוצגו היום בכנס בנצרת

נתוני שנתון סטטיסטי שיוצג לראשונה בכנס מעידים על מצבה העגום של הבריאות בחברה הערבית בהשוואה ליהודית | "הבעיה היא לא רק של הערבים אלא של כלל החברה הישראלית", אומר יו"ר הכנס

14 מתוך 20 היישובים שהובילו בשיעורי האשפוז היו ערביים. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

פערים רבים ומשמעותיים במצב הבריאות באוכלוסיה הערבית בישראל לעומת האוכלוסיה הכללית, שהשתקפו גם בנתוני התחלואה, האשפוז והתמותה במגיפת הקורונה אבל יש להם השלכות רחבות הרבה יותר, יוצגו היום (ד') בכנס ה-13 לבריאות החברה הערבית שיתקיים במלון גולדן קראון בנצרת.

יו"ר הכנס, פרופ' פרופ' בשארה בשאראת, מומחה ברפואת משפחה ויו"ר החברה לקידום הבריאות באוכלוסיה הערבית, מאיגודי הר"י, חבר בפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל, יקרא בכנס לממשלה החדשה ולשר הבריאות ניצן הורוביץ ליישם תכנית מסודרת להתמודדות עם התחלואה הקשה בלא מעט מחלות רקע בחברה הערבית – תכנית שקיימת כבר שנתיים אך בשל הקיפאון הפוליטי לא קודמה.

פרופ' בשארה בשאראת, יו"ר החברה לקידום בריאות האוכלוסיה הערבית (צילום: יח"צ)

פרופ' בשאראת מסר כי הפערים מוצגים בשנתון סטטיסטי, ש"לראשונה בישראל מרכז את המידע העיקרי בנושא הבריאות בחברה הערבית בארץ, כולל נתונים סטטיסטיים בהשוואה לחברה היהודית, במגוון נושאים: תוחלת החיים, איכות החיים, צריכת שירותי בריאות, דפוסי התחסנות, אורח חיים ומחלות רקע.

כך לדוגמה, שיעור התמותה מקורונה בחברה הערבית עמד על 0.17% - פי שלושה מאשר באוכלוסיה הכללית (0.05%). גיל הנפטרים היה צעיר יותר בחברה הערבית - 73, לעומת 83 שנה באוכלוסיה הכללית. שיעור המאושפזים היה כמעט כפול בחברה הערבית - 8% מכלל אוכלוסיה זאת לעומת 5% באוכלוסיה הכללית.

אבל גם שיעור חולי הסוכרת בכלל החברה הערבית ובמיוחד בגילאי 65-55 גבוה יותר, עד כדי פי שניים לעומת שיעורם באוכלוסיה היהודית. קיים פער לרעת האוכלוסיה הערבית בכל הנוגע לעישון: גברים ערבים מעשנים יותר (35% בקרב הערבים לעומת 20% בקרב היהודים) וכמות הסיגריות היומית שלהם גבוהה יותר. הם נחשפים יותר לעישון בביתם (32% לעומת 15%).

האוכלוסיה הערבית גם סובלת מריבוי במחלות כרוניות ולא רק מסוכרת וסיבוכיה. כתוצאה מכך שיעור האשפוז בחברה הערבית גבוה ב-40% יותר מאשר באוכלוסיה היהודית ובטיפולי דיאליזה – פי שלושה מאשר בחברה היהודית. "זו לא רק בעיה של הערבים אלא של כלל החברה הישראלית", אומר פרופ' בשאראת לקראת הכנס.

"הנתונים הנחשפים בשנתון", הדגיש, "מספרים את הסיפור של מחלת הרקע המרכזית במצב הבריאות באוכלוסיה הערבית. מצב הבריאות באוכלוסיה הערבית הוא זה שהוביל לפערים הגדולים בין יהודים לערבים בתקופת הקורונה ועלול ללוות אותנו ואף להחמיר אם לא יתוקן בהתאם לתכנית משרד הבריאות שלא קודמה. יש להכניס את יישום התכנית לסדר העדיפויות של הממשלה כבר בתקציב הקרוב".

נושאים קשורים:  בריאות החברה הערבית,  פרופ' בשארה בשאראת,  פערים בבריאות,  חדשות,  כנס
תגובות
אנונימי/ת
30.06.2021, 09:19

עישון וסוכרת הן מחלות שקשורות לתרבות. אני לא חושב שמשרד הבריאות מסוגל לעשות בשביל חברה שלמה את השינוי הזה.
החברה הערבית מתאפיינת גם בחשדנות כלפי המוסדות, ולא תמיד משתפת פעולה עם פעילות ממשלתית.
לדעתי הדרך המרכזית לשינוי בבריאות החברה הערבית היא הקמה של עמותות לקידום בריאות, שייכנסו לבתי ספר, לתקשורת המקומית ולשיח הציבורי עם תכנים מותאמים לחברה זו, ועל ידי אנשי בריאות והנהגה הבאים מתוכה.

אנונימי/ת
30.06.2021, 18:15

בא מתוך החברה הערבי ומסכים בהחלט

אנונימי/ת
01.07.2021, 03:20

מסכימה בהחלט!!! יש המון עבודה שצריכה להיעשות מבפנים. אפשר להביא את הסוס לשוקת, לא ניתן להכריחו לשתות. זו הבעיה בגדול. לתרבות יש חלק משמעותי על מצב הבריאות כמו שגם להשכלה והחינוך ולכן ההסהרה צריכה להיות כבר מגיל צעיר.

אנונימי/ת
30.06.2021, 18:25

כמי שמכיר את החברה הפלסטינית הסיכוי לשינוי קלוש ביותר - אבל זאת בהחלט מדיניות מצוינת שבעקבותיה ניתן להאשים אחרים פרט לעצמך - אחריות למצב התחלואה דורשת כנות....

אנונימי/ת
01.07.2021, 03:22

בול ככה!!! כאחות שגם מסבירה ומדריכה למטופלים מהמגזר לגבי טיפול מסוים, אין הפנמה ובסוף המטןפל עושה כרצונו, לעיתים קרובות יש זלזול למרות שמקבלים הסבר רפואי מפורט על חשיבות המצב.

30.06.2021, 19:53

תזונה עשירה בפחמימות פשוטות, שומנים צמחיים ותעשייתיים עישון, הן הגורם המרכזי.
גם כל הקשור ברפואה מונעת בחברה שזה חבל.
יש מקום להעלאת המודעות בחברה בכל הקשור להפסקת עישון ואורח חיים בריא וגישה לבדיקות תקופתיות לרפואה מונעת !

30.06.2021, 19:53

תזונה עשירה בפחמימות פשוטות, שומנים צמחיים ותעשייתיים עישון, הן הגורם המרכזי.
גם כל הקשור ברפואה מונעת בחברה שזה חבל.
יש מקום להעלאת המודעות בחברה בכל הקשור להפסקת עישון ואורח חיים בריא וגישה לבדיקות תקופתיות לרפואה מונעת !

אנונימי/ת
30.06.2021, 20:10

אין סוף לאפליה

אנונימי/ת
01.07.2021, 09:31

זו בעיית הסקטור הערבי. הם צועקים מפלים אותנו ולכן לנו אין אחריות. אבל אתם מעשנים הרבה יותר, צורכים הרבה יותר פחמימות, שמים פס על מה שהרופא ממליץ (מניסיון, אני רופא במרכז), בתקופת הקורונה לא שמרתם המלצות משרד הבריאות, חתונות רבות משתתפים, בלי מסכות. ריבוי נשק בכפרים ובערים הערביות שמביא בין היתר לריבוי רציחות במגזר הערבי, רציחות על רקע כבוד המשפחה (כל זה שייך לבריאות הציבור ולתוחלת חיים). קחו את עצמכם בידיים, תפסיקו לילל, אל תצפו שאחרים יעשו את העבודה בשבילכם. זו לא אפלייה אלא מציאות שנובעת מההתנהלות שלכם ןמהתרבות שלכם.

30.06.2021, 22:58

אכן יש נושאים שקשורים לתרבות תזונה ואורח חיים שונה ולא כלכך בריא אך בנוסף יש לציין שמרכזי בריאות מקצועיים כמו למשל כללית מקצועית לא תמצא בשום כפר או עיר ערבי אלא רק בערים מעורבות או ערים שמאכלסים רוב יהודי! אפלייה !

01.07.2021, 05:43

יש צורך לאסור באופן מוחלט על רפואת בני משפחה - רופא משפחה שהוא חלק מהמשפחה המורחבת. פרקטיקה לא מקצועית זו, שקופות החולים מעודדות אותה כדי להגדיל כמות מבוטחים, פוגעת באיכות הרפואה במגזר הערבי, בעיקר עבור נשים אבל כמובן לא רק אצלן.

יש הגיון במה שאת אומרת , והנשים הנפגעות הישירות , היתה עבודת מחקר בנושא

אנונימי/ת
01.07.2021, 14:09

הפערים בין הערבים לשאר האוכלוסיה הם קודם כל בחינוך לאורח חיים בריא, פעילות גופנית סדירה והפסקת עישון, ביצוע בדיקות סקר ושיתוף פעולה עם הצוות המטפל. מערכת הבריאות מקבלת את התוצאה של חוסר המודעות המתמשך הזה וזה קשור למשרד החינוך, לא למשרד הבריאות. בהסתכלות כלל עולמית, זה לא רק בארצנו הקטנה.

שלום לכל מי שהגיב לכתבה ותודה רבה לכולם על התגובות , צודקים , אלה עיקר הבעיות אורח החיים הלא בריא והתאמת השירות והגישה למאפיינים התרבותיים .
חינוך רופאים שיהיו מנהיגי בריאות ולא רק מטפלים במחלות , חינוך בבתי הספר וחינוך סביבתי , צריך תמיכה של הממשלה ולא רק משרד הבריאות ואפשר בגיוס כוחות של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים אפשר לחולל שינוי!
המצב הנוכחי מכביד על כולם התחלואה העודפת עולה עוד יותר למערכת הבריאות , בחברה הערבית שעור האשפוז גבה ב 40% מאשר באוכלוסייה היהודית , כל השקעה בקידום בריאות תחסוך הרבה כסף בהמשך
וגם נגיע לשוויון

אנונימי/ת
02.07.2021, 07:35

ושוב נראה ונשמע ערבים שמקוננים על מר חייהם במדינה המשוכללת במזרח התיכון.

אנונימי/ת
02.07.2021, 07:36

יותר בריאות יותר בחורים שיאבקו על חסימת וואדי ערה וירביצו לנהגים יהודים

כואב הלב לקרוא את התגובות. אכלו לי ושתו לי זאת התגובה הבולטת. התחלואה באוכלוסיה הערבית יותר גבוה רק בגלל הזנחה של התושבים לבריאותם. החולים לא עושים כלום למען עצמם למרות שיש להם רופאים מציינים שעושים את המקסימום למען האוכלוסייה אולם נחשלים מחוסר תגובה ראויה של התושבים. חבל שאוכלוסיה הערבית מזניחה עצמה או מצפה שמערכת הבריאות טופל בפלסטינים. בהם שטטפל הרשות. לנו הישראלים (יהודים וערבים) אין מספיק משאבים לעצמנו. אם תפסיקו לעשן, לצריך סוכר, להזנית ל. ד ומחלות ראות תגלו שגם אתם הופכים ליותר ויותר בריאים. אין הפליה, יש אצלכם הזנחה. תדאגו לעצמכם ותהיו בריאים

שומע עכשיו את ד\"ר נעים אבו פריחה ממחוז דרום (יו\" ר ועד) 40% התחסנו לקוגו ה, 1.5%התחסנות בין הצעירים מתחת 16. אז מה הפלא אם בפרו
המגפה בפעם הנוכחית הם שוב יככבו בין החולים והמתים. וחבל כי יכלו לעבור את המגפה בפשטות. אותו תהליך גם לגבי מחלות אחרות. אפשר בקלות למנוע זאת