חדשות

רופאים על הקטטה בסורוקה: "זה היה שדה קרב אמיתי"

בקטטה שפרצה בין צעירים משתי חמולות בדואיות יריבות, נדקרו כמה ממשתתפיה והיה גם ירי הדדי וזריקת אבנים. המשטרה עצרה 17 חשודים

המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. צילום: רחל דוד

מנהל המרכז הרפואי סורוקה, מנהל חדר המיון ומנהל טיפול נמרץ באותו מוסד רפואי בבאר שבע, התייחסו הבוקר (ב') בראיונות שונים לאירוע האלימות שלא היה כמותו והתרחש אמש (א') במדשאה שבכניסה לבית החולים. בקטטה שפרצה בין צעירים משתי חמולות בדואיות יריבות, נדקרו כמה ממשתתפיה והיה גם ירי הדדי וזריקת אבנים. המשטרה עצרה 17 חשודים. "זה נראה כמו שדה קרב של ממש" תיארו את ההתרחשות מטופלים ובני משפחותיהם המבוהלים שנכחו במקום ואולצו להסתגר בתוך מבנה בית החולים כדי שלא ייפגעו.

מנהל סורוקה ד"ר שלומי קודש: "אנחנו מוקיעים את אירוע האלימות שהתרחש בתחום המרכז הרפואי, מודאגים ודורשים מהרשויות פעולה נמרצת ומידית לשמירה על שלום כל צוות בית החולים, המטופלים והמבקרים".

ד"ר דן שוורצפוקס, מנהל חדר המיון בבית החולים – שהוא הגדול ביותר בישראל – אמר בראיון ל-103FM: "אני כבר 30 שנה רופא, 8 שנים במיון ולא ראיתי דבר כזה בקמפוס של בית חולים – אזור שחייב להיות בטוח לחלוטין לכל מי שמגיע אליו. אבל זה היה אירוע שלא נראה כמותו מעולם. אפילו הגדרות המוצבות בבית החולים ומחוצה לו לא מרתיעות את האנשים האלו.

"הייתי אותה שעה במיון, ניהלתי את משמרת הערב. היו אצלנו 120 מטופלים ועוד מבקרים ומלווים – בערך 200 איש. בשלב מסוים החלו להגיע הפצועים הראשונים, בזה אחר זה. הם הועברו מיד לחדר הטראומה ל-CT ולהערכה נוספת. תחילה לא הבנו מה הקשר בין הנפגעים הראשונים לשני דקורים שהגיעו מיד אחריהם. לא רק במדשאה שבכניסה למרכז הרפואי גם מחוץ לבית החולים, סמוך לכניסה, התרחשה הקטטה ההמונית. הייתה התקהלות ואז גם החל קרב היריות".

"כאשר עוזר רופא שיצא לראות מה בדיוק מתרחש חזר למיון החלטתי לרכז את כל מי שהיה במקום וסגרתי את דלת הכניסה למיון. גם אם היה נוכח שוטר במקום, 24 שעות ביממה, הוא לא היה מסוגל למנוע לבדו את ההתרחשות הזאת. אירועי אלימות מסוגים שונים מתרחשים מחוץ לגדרות בתי חולים שונים בארץ - אבל אצלנו בדרום זה המצב החמור ביותר, זו כבר ממש חציית קו אדום". ד"ר שוורצפוקס טוען ש"הרעה החולה הזאת" קשורה גם בסמים.

ד"ר חסן אל-קרינאווי, תושב רהט ומנהל טיפול נמרץ בסורוקה, התראיין לתחנת הרדיו בערבית "נאס". תיאר את ההתרחשות וקרא להנהלת בית החולים גם לפעול להגבלת הכניסה של מבקרים שאינם מטופלים.

גם יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, הגיב הבוקר לתקרית האלימה. "ההתרחשות היא חציית כל הקוים האדומים ותמרור אזהרה מהדהד למשרדי הבריאות ולמשרד לביטחון הפנים. לא ייתכן ולא ניתן שאנשי צוות רפואי ומטופלים המגיעים לבית חולים יהיו להפקר.

"הר"י דורשת תקופה ארוכה ליישם את מלוא ההמלצות המקצועיות שכבר אומצו פורמלית בממשלה בכל הקשור למיגור האלימות במערכת הבריאות בדגש על הגברה משמעותית של האבטחה בחדרי המיון ובכניסה אליהם. פנינו מספר פעמים למשרד הבריאות וכן למשרדי המשפטים וביטחון הפנים וגם לראש הממשלה. המצב הזה – כפי שנחשף אמש – דורש התערבות מיידית להשבת הביטחון המלא למטופלים המגיעים לבתי החולים, משפחותיהם וכמובן לצוותים הרפואיים".

נושאים קשורים:  חדשות,  בית החולים סורוקה,  אירוע אלימות,  ד"ר שלומי קודש,  ד"ר דן שוורצפוקס,  פרופ' ציון חגי
תגובות
אנונימי/ת
15.11.2021, 20:35

אם כבר קטטה בין חמולות עדיף מחוץ למיון… חיסכון באמבולנסים וזמן יקר

אנונימי/ת
18.11.2021, 05:51

כמובן שבסוף יאשימו את המשטרה באלימות כלפי הפלסטינים הרוצחים והפורעים על המדשאה! הגיע הזמן להודות שחיי היהודים בארצם ובמדינתם הינה הפקר - הנחש הישמעאלי הרים את ראשו ומאז הפרעות וההצתות של בתי כנסת בלוד ורמלה ויפו, האלימות שהינה תמיד על ידי המגזר הפלסטיני בבית חולים רמב\"ם בצפון. ואנחנו היהודים מחשים ומתכופפים אחורה אל מול ההתלקקות של הנחש הדובר על דו קיום ושלום. הגיע הזמן שנתפקח, זהו חזיון שווא. בסופו של דבר הנחש מטיל את ארסו - אלימות ורצח לא נולדו בחברה היהודית. יש להםריד את האוכלוסיה למען ההגנה על הציבור היהודי הקורבן