דעות

מחסור בכוח אדם רפואי בארץ? מדינות המפרץ קורצות למתמחים ולרופאים ערבים מישראל

בעוד חלק ממנהלי המחלקות בארץ דוחים מועמדים ערבים בוגרי לימודי רפואה בחו"ל - באבו-דאבי, בדובאי ובבחריין יודעים היטב שהסטודנטים הישראלים לרפואה שסיימו את לימודיהם במדינות ערב הם כוח אדם רפואי מעולה, ויש להם יתרון נוסף: הם דוברי ערבית

סניף של המרכז הרפואי "קליבלנד קליניק" באבו דאבי. שכר גבוה, תנאים מצוינים. צילום: שאטרסטוק

הסכמי אברהם, שנחתמו בספטמבר 2020 בין איחוד האמירויות הערביות, בחריין וישראל (לאחר מכן גם מרוקו וסודן הצטרפו להסכם), נדונו ונחקרו כמעט מכל זווית אפשרית - בטחונית, כלכלית, גיאופוליטית. אבל ביקורי האחרון באבו-דאבי, במסגרת תפקידי כיו"ר הפורום לקידום הבריאות בחברה הערבית, הציף נושא שאני משוכנע שאיני הראשון שחושב עליו, אבל משוכנע הרבה פחות שהוא מטופל בדחיפות הראויה.

מנויי דוקטורס אונלי הם לא שיקוף של החברה הישראלית, אך אם אשאל את הישראלי הממוצע מי נמצאים בצמרת ההצלחה במבחני הרישוי לסטודנטים בוגרי רפואה מחו"ל, מתי מעט ינחשו שבוגרי ירדן נמצאים גבוה בצמרת.

חשוב לציין כי על פי נתונים שפורסמו על ידי אגף המידע והמחקר במשרד הבריאות בדו"ח כוח האדם ל-2020, כמעט מחצית (46%) מהרשיונות החדשים לרפואה שהונפקו ב-2020 הם לערבים ודרוזים – עלייה מ-18% עשור קודם לכן. כבר עתה 16% מכלל הרופאים בישראל הם ערבים ודרוזים לעומת 7% ב-1990.

באבו-דאבי, דובאי, בחריין, ובעתיד אולי גם בסעודיה, יודעים היטב שהסטודנטים הישראלים לרפואה שסיימו את לימודיהם במדינות ערב הם רופאים מצוינים. כאשר מדובר בסטודנטים ערבים, עולה יתרון נוסף: הם שולטים בערבית ויכולים לטפל באוכלוסיה המקומית

לאורך השנים (2008-2020) אחוז המועמדים הערבים ללימודי רפואה בישראל עומד על 25% בממוצע ואחוז המועמדים היהודים והאחרים עומד על 75% בממוצע. עם זאת, בשלוש השנים האחרונות אחוז המועמדים הערבים ירד ועומד על 20% (בהתאם לחלקם באוכלוסיה) ואילו אחוז המועמדים היהודים גדל ועומד על 80%.

בנוסף, חל גידול משמעותי בשיעור הרופאים בוגרי לימודי רפואה בחו"ל. בין ינואר 2008 ליוני 2020 קיבלו 5,542 רופאים שסיימו את לימודיהם בחו"ל רישיון לעסוק ברפואה. ישראל מובילה בשיעור הרופאים בוגרי לימודים מחוץ למדינה בהשוואה למדינות אחרות ב-OECD. שיעור הרופאים המועסקים שהוכשרו מחוץ למדינה בשנת 2019 עמד על 58%, השיעור הגבוה במדינות ה-OECD, בעוד הממוצע עמד על 20%.

למערכת הבריאות הישראלית יש שם טוב במדינות ערב, והביקוש לרופאות ולרופאים שלנו רק עולה במדינות הערביות העשירות שבהן מוצע להם שכר גבוה יותר ותנאי עבודה שמתחשבים יותר בצורכי הרופאים הצעירים

עם זאת ולמרבה הצער, השיח הישראלי מקטין את דמותם של הסטודנטים לרפואה בוגרי חו"ל, גם כאשר כל המדדים מראים שתרומתם לחיזוק מערכת הרפואה לא נופלת מזו של בוגרי הארץ.

חלק מהאשמה הוא שאנחנו רואים כמקשה אחת את כל בתי הספר לרפואה בחו"ל שבהם לומדים תלמידים ישראלים שלא הצליחו להתקבל ללימודים בארץ, או בחרו לא ללמוד כאן, והעובדה שחלק מהם ימשיכו להיות מוכרים על ידי משרד הבריאות גם אחרי רפורמת יציב, לא ממש העלתה את תדמיתם, גם לא בקרב חלק ממנהלי המחלקות בבואם לבחור מועמדים להתמחות.

אבל אנחנו במצב חדש. באבו-דאבי, דובאי, בחריין, ובעתיד אולי גם בסעודיה, יודעים היטב שהסטודנטים הישראלים לרפואה שסיימו את לימודיהם במדינות ערב הם רופאים מצוינים. כאשר מדובר בסטודנטים ערבים, עולה יתרון נוסף: הם אנשים מוכשרים ששולטים בערבית ויכולים לטפל באוכלוסיה המקומית. הם גם שולטים באנגלית, כי בניגוד לישראל, שפת ההוראה אצל שכנתנו ירדן למשל היא אנגלית.

הערבים הישראלים בוגרי לימודי הרפואה הם מועמדים מצוינים להתמחות במדינות ערב העשירות ואם יתחייבו להישאר לעבוד שם כמומחים, מדובר בכוח אדם רפואי אטרקטיבי עוד יותר. כל היתרונות הללו חלים גם על רופאים ערבים בישראל, שסיימו התמחות בבתי החולים הישראליים.  ואגב, בתי החולים של המפרציות לא נופלים מאלה בישראל ולעתים אף עולים עליהם מבחינת המכשור הרפואי והטכנולוגיות המוצעות.

זאת קריאת השכמה למשרד הבריאות: הפיתויים לעזוב את הארץ הולכים וגדלים. יש להכניס לתמונה, ויפה שעה אחת קודם, את הארגונים הערביים העוסקים במדיניות בריאות שוויונית, כולל זו של הסטודנטים הערבים לרפואה

עם זאת, למערכת הבריאות הישראלית יש שם טוב במדינות ערב, והביקוש לרופאות ולרופאים שלנו רק עולה במדינות הערביות העשירות שבהן מוצע להם שכר גבוה יותר ותנאי עבודה שמתחשבים יותר בצורכי הרופאים הצעירים.

זאת קריאת השכמה למשרד הבריאות: אל תתמהמהו עם התכניות שנועדו להחזיר ארצה את בוגרי הרפואה בחו"ל. הפיתויים לעזוב את הארץ הולכים וגדלים. יש להכניס לתמונה, ויפה שעה אחת קודם, את הארגונים הערביים העוסקים במדיניות בריאות שוויונית, כולל זו של הסטודנטים הערבים לרפואה.

הכתב הוא עו"ד מוראד מפרע, יו"ר הפורום האקדמי לקידום הבריאות בחברה הערבית

נושאים קשורים:  מתמחים,  החברה הערבית,  סטודנטים ערבים,  חדשות,  לימודי רפואה בחו"ל,  דעות,  עו"ד מורד מפרע,  מדינות המפרץ
תגובות
אנונימי/ת
07.05.2023, 11:50

שטויות. קולגות ערבים לא מעטים ניסו לגשש בכיוון, סורבו בעדינות. הם מעדיפים אירופאים, אמריקאים ואוסטרלים - וכמובן, ברמת מומחה.

נכון שלא כול מי שרוצה להתקבל בחו"ל מצליח. אבל זכרו בנוסף לרופאים ערבים גם רופאים ישראלים מנסים בכול העולם וחלקם מצליחים ועוזבים את הארץ. עוזבים עם המשפחות וחלקם גם לא יחזרו. אז טוב שמשרד הבריאות יתעוררו ויתחילו לפעול כדי לשמור את הרופאים פה. פה בבית.

אנונימי/ת
11.05.2023, 14:57

היות והערבים הישראלים אינם ישראלים אלא פלשתינאים היה ראוי שאותם סטודנטים מחו"ל יגלו לאומיות ויטפלו בבני עמם בעזה וברמאללה ולא יתפתו ללכת אחר הזהב השחור במדינות המפרץ. מכל מקום יפה נוהגים אותם רופאים פלשתינאים שיכולים לנצל את הרווחה הכלכלית והמקצועית אצל אחיהם אילי הנפט וההון - הם מגלים את החוכמה היהודית של הרופאים הישראלים שהיגרו לארה"ב להינות מרווחה כלכלית וטכנולוגיה ומחקר מתקדמים. כערבי פרוגרסיבי אני מצפה מעורך דין מוראד לנטוש את נטייתו ללאומיות ולהתקדם קדימה

אנונימי/ת
11.05.2023, 15:44

רוב בוגרי בתי ספר לרפואה מחו"ל הם לא ברמה המצופה למתמחה בארץ.
לכן לא נראה לי שמחפשים אותם בבחריין ושות'. גם במרומות האלו לא יקבלו בחיים אזרחות למרות שהם האחים של המקומים!
יש מעל ומעבר מועמדים להתמחות בארץ ויש עודף בוגרים מחו"ל. די לפניקה המלאכותית הזאת!

אנונימי/ת
15.05.2023, 19:22

בין השורות, אחוז הסטודנטים ללימודי רפואה בארץ בקרב הערבים הוא שערוריה. אין שום סיבה לאפליה מתקנת לאוכלוסיה הערבית ואם רוצים להעלות את רמת הקפואה בארץ הגיע הזמן לקבל את המוכשרים.
וזה הזמן לציין שמוכשרים זה לא רק פסיכומטרי/בגרות גבוהים אלא גם אינטיליגנציה רגשית ואנושיות.