חדשות

רוב השלטים בבתי החולים ברחבי הארץ לא מונגשים לדוברי ערבית

בניגוד להוראות משרד הבריאות, רק כרבע מהשלטים שנבדקו בתריסר בתי חולים בישראל תורגמו מעברית לערבית | ביותר ממחצית מהמוסדות אין שלטי חירום בערבית

בית חולים. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

בניגוד להנחיית חוזר מנכ"ל משרד הבריאות, רק כרבע מהשלטים שנבדקו בתריסר בתי חולים תורגמו מעברית, וביותר ממחצית מהמוסדות אין שלטי חירום בערבית. כך מדווח אדיר ינקו ב-ynet.

את הבדיקה ערכה עמותת סיכוי-אופוק בבתי החולים: איכילוב, שיבא, המרכז הרפואי לגליל, זיו, רמב"ם, הדסה עין כרם, ברזילי, מאיר, הלל יפה, בני ציון, העמק וסורוקה.

הבדיקה העלתה כי במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא 56% משלטי האזהרה תורגמו לערבית, ברמב"ם 25% ובתחתית הרשימה נמצא "איכילוב" עם 7% שלטים בערבית בלבד.

ביחס לשלטי המידע נמצא כי 43% משלטי המידע במרכז הרפואי העמק תורגמו לערבית, ב"סורוקה" 30% וב"ברזילי" רק 5% משלטי המידע תורגמו לערבית.

בחלק מהמקרים תרגום השלטים היה רשלני וכלל "שגיאות משמעותיות שהקשו על צריכת המידע - "תרגום לקוי ומשובש מעביר לציבור הערבי מסר שלפיו הוא שקוף בעיני מי שאמונים על המרחב שבו הוא נמצא", ציינו בעמותת סיכוי-אופוק.

על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות משנת 2011, "יש להתאים שילוט במוסדות בריאות להרכב הלשוני של הקבוצות העיקריות המקבלות שירות במוסד האמור. השילוט יוצג ככל הניתן בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית". על אף ההנחיות, הבדיקה העלתה כי מכלל השלטים שנבדקו בבתי החולים, פחות מרבע מהם תורגמו לערבית.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד רואה חשיבות בהנגשה תרבותית ולשונית. המשרד פועל לאכיפת החוזר באמצעות בקרות בבתי החולים ובקופות החולים. ממצאי הבקרות מפורסמים בשקיפות באתר משרד הבריאות".

נושאים קשורים:  שילוט,  ערבית,  נגישות,  בתי חולים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
17.05.2023, 18:15

גם רוב השלטים בבתי החולים בצרפת (20% ערבים), בשבדיה (10%) ובאיטליה. שפת המדינה הרשמית (חוק הלאום) היא עברית. כל אזרח מוזמן ללמוד אותה במימון המדינה.

אנונימי/ת
18.05.2023, 10:27

לקבל שירות מרופא שהוא ערבי זה כן אבל להנגיש את השלטים בשפה ערבית לאנשים שלא מבינים עברית זה לא ,בגלל חוק הלאום.לטפשות ולגזענות אין גבול

אנונימי/ת
21.05.2023, 15:53

הבנתי - חוסר הנגשת שלטים בשפה הערבית זאת גזענות קבלת שירות מרופא פלסטיני (הרי אתם לא סובלים את המונח ערבי ישראלי הבה לא נהיה תמימים) זה בסדר - אם הייתה גזענות לא היינו מתירים נתינת שירות לרופאים פלסטינים....תחליט! יש גזענות או לא? ואם יש אתה יודע היכן הדלת...