מחקרים

ניתוח VATS לטיפול בחולים עם חזה אוויר ספונטני ראשוני

ממחקר אשר פורסם לאחרונה עולה כי ניתוח VATS מביא לתוצאים טובים יותר בהשוואה לטורקוטומיה פתוחה, וזאת בקרב חולים עם חזה אוויר ספונטני ראשוני

חזה אוויר ספונטני ראשוני (primary spontaneous pneumothorax – PSP), מוגדר כחזה אוויר בהיעדר רקע של מחלת ריאות. כאשר נדרשת התערבות פעילה, הליך הבחירה הוא טורקוסקופיית VATSי(Video Assisted Thoracic Surgery). היתרונות של שיטה ניתוחית זו הם משך ניתוח קצר יותר באופן משמעותי, ירידה באטלקטזיס עקב כאבים בתר-ניתוחיים, ואשפוז קצר יותר עם שיעור הישנות מקובל של כ-3%.

במסגרת מחקר אשר פורסם לאחרונה בכתב העת The Egyptian Journal of Hospital Medicine, ביקשו החוקרים להעריך את התוצאים של מקרי PSP אשר טופלו ב-VATS.

מחקר זה בוצע במתכונת רטרוספקטיבית. המחקר כלל סך של 19 מקרי PSP (גיל ממוצע: 44 שנים) מבית- החולים של אוניברסיטת מינופיה, קהיר. הנבדקים טופלו עם VATS תחת הרדמה כללית ואינטובציה בצנרור כפול. כלל הניתוחים (כריתת צדר אפיקאלית או אברזיה מכאנית ובולקטומיה) בוצעו בידי אותו צוות ניתוחי.

תוצאות המחקר הדגימו כי זמן האשפוז הבתר-ניתוחי עמד על 2-7 ימים. באף אחד מהמקרים לא נדרשה העברה לטיפול נמרץ. לאחר הניתוח, הוצאת נקז בוצעה כעבור 1-3 ימים (ממוצע: 1.15±0.27 ימים). בריחת אוויר דווחה בקרב 2 (10.53%) נבדקים. לא דווח על מקרים של זיהום פצע ניתוחי.

מתוצאות מחקר זה עולה כי VATS מהווה שיטה ניתוחית טובה יותר בהשוואה לטורקוטומיה פתוחה, בכל הקשור לתוצאים קוסמטיים, משך ניתוח, תוצאי כאב ואטלקטסזיס ומשך אשפוז.

מקור:

The Egyptian Journal of Hospital Medicine (April 2023) Vol. 91, Page 3797-3801 3797 Received: 1/10/2022 Accepted: 2/12/2022 Video Assisted Thoracic Surgery (VATS) Experience in Management of Primary Spontaneous Pneumothorax: Early Results Mohamed Elkhouly*1, Mohamed Hagagg

נושאים קשורים:  מחקרים,  חזה אוויר,  כירורגית לב חזה,  ניתוחים טורקוסקופיים,  כאב לאחר ניתוח
תגובות