דעות

הערבות ההדדית נמצאת בארון של המסיכות והאלכוג'ל

כשלבוש זר נראה לפתע מאיים, סמלי דת ברשתות החברתיות מצביעים על כוונות טרוריסטיות ודגלי המדינה דורשים הכרזת נאמנות, תקשורת בינאישית טובה תועיל לשמירת דו קיום בבתיה"ח ותפחית מגובה הלהבות

"הערבות ההדדית, לה קראתי בימי מגיפת הקורונה, נחוצה מאוד גם כיום". צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90

חשוב לשים את הדברים "על השולחן". החברה הישראלית היא רב תרבותית ומערבת בני דתות שונות. עקב כך, מתקיימים בה מאז ומתמיד מתחים פוליטיים, עדתיים וגזעיים. הצלחתה של החברה הישראלית היא ביכולתה להתגבר על המתחים הללו ולקיים איכות חיים אזרחית טובה, לכל החברים בה. הצלחה קולקטיבית זו תלויה רבות ביכולת כל אחת ואחד לרסן את הדעות הקדומות שספג, להתגבר על יצרים אינדיבידואליים ולשים לנגד עיניו את טובת החברה והמדינה. טובת כל אזרחיה.

מערכת הבריאות הישראלית מצטיינת לאורך שנים רבות בכך שהעובדים והמנהלים אותה מצליחים, מעל לממוצע, בטיפוח דו קיום יהודי–ערבי. יש לכך סיבות רבות הכוללות את העובדה שהיא מכילה את בני כל העדות והדתות, נמשך אליה כוח אדם איכותי ומשכיל ומעל לכל, מי שהגיע אליה מבחירה החליט במודע להקדיש את חייו המקצועיים והאישיים לטובת הזולת. אין הדבר אומר שאין בה מתחים מובנים, אבל החברים בה יודעים להפיג את המתחים הללו ביעילות רבה יחסית.

הפגת המתחים מחייבת, בראש ובראשונה, תקשורת בינאישית טובה. כאשר איני יודע את שפתו של האחר ואיני מכיר היטב את התנהגותו, המוכתבת על ידי תרבות שזרה לי, קל לי יותר לפחד ממנו. ואכן, קשיי תקשורת ואי הבנה, המבוססים על המתחים הבסיסיים המתוארים מעלה, עומדים בבסיס מרבית האירועים הפוגעים כיום בדו קיום במערכת הבריאות: פתאום לבוש זר נראה מאיים, סמלי דת ברשתות החברתיות מצביעים על כוונות טרוריסטיות ודגלי המדינה דורשים הכרזת נאמנות.

המרכז הרפואי שיבא, המשתדל לעסוק בטוב בכל תחומי הבריאות והרפואה, חרת על דגלו להפיץ את יכולותיו ומעשיו בכלל החברה הישראלית. בתחום החתירה לדו קיום, הדבר מתבטא בפרויקט "מגדלור של דו קיום" שנוסד ב"שיבא" במהלך אירועי "שומר החומות". לנוכח גלי האלימות שהיו אז ברחבי הארץ, בלטה רגיעה יחסית בתוככי קמפוס "שיבא". המגדלור, שהיה מבוסס אז על מעגלי שיח פנימיים בעיקר, שאף להקרין את היכולת לתקשר, להבין ולהפחית את גובה הלהבות אל מחוץ לגבולות המרכז הרפואי.

כמעט חודש אל תוך הלחימה, זיכרו: כל מי שאנו פוגשים מצוי על נקודה כלשהי בטווח שבין מתח וחרדה. כל אחת ואחד ראויים שישפטו את מעשיהם ודבריהם בסובלנות והבנה במידה רבה יותר מחיי היומיום

המגדלור חזר לפעילות בשבעה באוקטובר. מאז ועד עתה, חברי צוות המגדלור - נשים וגברים, יהודים וערבים - עוסקים בהפחתת גובה הלהבות כל אימת שמתפתחים קונפליקטים על רקע של קשיי דו קיום ברחבי המרכז הרפואי.

אסור להתבלבל: גם כאשר אנו מעודדים שיח ותומכים בהבעת צער וחמלה על כל אדם מת או פצוע באשר הוא, אין לנו כל סובלנות לגילויי תמיכה בטרור הרצחני של תנועת החמאס. מקרים אלה, המהווים עבירה ברורה על חוקי מדינת ישראל, מטופלים ביד חזקה על ידי רשויות החוק ומשטרת ישראל ואינם כלולים בתחומי הטיפול של חברי המגדלור.

כמעט חודש אל תוך הלחימה, זיכרו: כל מי שאנו פוגשים מצוי על נקודה כלשהי בטווח שבין מתח וחרדה. כל אחת ואחד ראויים שישפטו את מעשיהם ודבריהם בסובלנות והבנה במידה רבה יותר מחיי היומיום. אם רק ננהג בצורה זו ונזכור שכולנו שותפים לאותה חברה אזרחית, נצליח ונצלח בשלום גם את המלחמה הזו. הערבות ההדדית, לה קראתי בימי מגיפת הקורונה, נחוצה מאוד גם כיום. אתם מוזמנים להוציא אותה מהארון של המסכות והאלכוג'ל.

נושאים קשורים:  פרופ' גדי סגל,  דעות,  ישראל במלחמה,  דו קיום,  חדשות
תגובות

ערבות הדדית מבוססת על אמון. את האמון חיסלתם עם המסכות והאלכוג'ל.

אנונימי/ת
03.11.2023, 16:16

על מה מדובר?
בזמן מלחמה הוירוס לא קטלני

צודק. תודה רבה על אומץ

אנונימי/ת
03.11.2023, 13:50

תודה על הדברים

03.11.2023, 18:52

מסכים: ריסון הדעות הקדומות שנספגו, התגברות על יצרים ושימת טובת החברה והמדינה לנגד עינינו מחייבת סובלנות לאבל של שני העמים, עם נחישות להגן מטרור ואימה.
(לסיסמאות ולטקסים שדחפה תעשיית המסיכות והפארמה בזמן טירלול הקורונה, אין שום קשר חיובי עם טובת האזרחים וודאי לא עם קירוב חברתי)

04.11.2023, 13:14

מעבר למסכות ולאלקוג'ל (סתם Catch phrase מטופש) ומעבר ל"מגדלור"(החשוב) של שיבא, המאמר של גדי סגל הוא במקומו. גם כשהאבל כבד והאמון נפגע, אסור לשכוח שעמיתינו ערביי ישראל הם אזרחים כמונו ונוטלים חלק חשוב במערכת הבריאות. כפי שכבר הוכח גם במשבר הנוכחי, הרוב המכריע של ערביי ישראל נאמנים למדינה. ביום שלמחרת המלחמה כולנו נצטרך ליטול חלק בתהליך שיעצב מחדש את ההנהגה, המבנה וסולם הערכים של המדינה הזו.

05.11.2023, 06:59

כתוב מקסים. כל כך נכון👏👏🙋‍♀️ http://www.tamichayu.com

07.11.2023, 14:57

תודה על מאמר חשוב, מגדלור בעת חשוכה.