מחקרים

הקשר בין מעמד סוציו-אקונומי לבין התחסנות לקורונה בילדים ערבים

הורים רבים מהמגזר הערבי בחרו שלא לחסן את ילדיהם נגד נגיף הקורונה. מבין הגורמים שנקשרו עם ההחלטה לחסן ניתן למנות את המעמד הסוציואקונומי של ההורים ואת מידת האמון במקורות פורמליים

26.11.2023, 15:47
נגישות נמוכה יותר לעמדות חיסון בפזורה הבדואית. צילום: קובי גדעון/ פלאש 90

המיעוט הערבי מונה כ-20% מהאוכלוסייה במדינת ישראל. מרבית המיעוט הערבי מתגורר באזור כפרי, בעיקר בקהילות סגורות, עם מאפיינים פסיכו-סוציאליים וסוציו-דמוגרפיים ייחודיים. מחקרים קודמים שנערכו באוכלוסייה זו הצביעו על עמדות שונות בכל הנוגע לקבלת חיסון נגד קורונה בקרב מבוגרים ערבים.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Vaccines' מטרת החוקרים הייתה לבחון את השפעתם של גורמים שונים על נכונותם של ההורים לחסן את ילדיהם הצעירים והמתבגרים. בנוסף, החוקרים בדקו האם קיים הבדל בין עמדות ההורים בשתי הקבוצות.

לצורך כך, החוקרים ערכו סקר בעילום שם אשר בדק את המתאמים בין משתנים שונים ועמדות בנוגע לחיסון ולמגיפה בקרב הורים לילדים בגילאי 5 עד 18 מהאוכלוסייה הערבית בישראל. הסקר הופץ באמצעות רשתות חברתיות, בשיטת כדור השלג. האנליזות הסטטיסטיות כללו את מתאם פירסון, MANCOVA, ומבחני רגרסיה לוגיסטית.

במחקר השתתפו בסך הכל 361 הורים ערבים ישראלים, כאשר 130 משתתפים היו הורים גם לילדים צעירים וגם למתבגרים. 48 הורים (36.9%) בחרו שלא לחסן את ילדיהם הצעירים והמתבגרים, 52 הורים (40.0%) בחרו לחסן רק את ילדיהם המתבגרים, הורה אחד (0.8%) בחר לחסן את הילד הצעיר בלבד, ו-29 הורים (22.3%) חיסנו הן את ילדיהם הצעירים והן את המתבגרים. עוד עולה מתוצאות החוקרים כי נצפו מתאמים מובהקים בקרב הורים מבוגרים יותר ומעמד סוציו-אקונומי, עמדות לחיסון נגד נגיף הקורונה, נורמות סובייקטיביות, תפיסתם לחומרת המחלה, תפיסתם ליתרונות החיסון, ומתן האמון במקורות רשמיים.

החוקרים מסכמים כי קיים הבדל בין החלטתם של הורים להתחסן בעצמם לבין נכונותם לחסן את ילדיהם, וכן כי קיים הבדל בין החלטתם של הורים לחסן את ילדיהם המתבגרים ובין ההחלטה לחסן את ילדיהם הקטנים. בנוסף, החוקרים מציינים כי ישנם גורמים שונים המשפיעים לחיוב או לרעה על החלטותיהם של ההורים בנושא זה, והתייחסות לגורמים הללו מצד הרשויות עשויה להגביר את ההיענות של הציבור הערבי להנחיות עתידיות.

מקור:

Ali-Saleh, O.; Khatib, M.; Hadid, S.; Dahamsheh, K.; Basis, F. Factors Related to the Compliance of Arab Parents in Israel to the Vaccination of Children and Adolescents against COVID-19. Vaccines 202311, 1540. https://doi.org/10.3390/vaccines11101540

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסון לקורונה,  מעמד סוציו-אקונומי,  המגזר הערבי,  חיסון ילדים
תגובות
אנונימי/ת
27.11.2023, 18:35

במילים פשוטות : ההורים הנבונים יותר שקלטו שמחרטטים אותם לא חיסנו את ילדיהם לקורונה ושטופי המוח שהאמינו לדת הקורונה חיסנו ...